OLUMLU ZİHİNSEL TUTUM

İş ve özel ilişkiler hayatımızda önemli bir yer tutar.


İki çeşit ilişki vardır “ Besleyici ilişkiler “ ve “ Zehirli ilişkiler”. Besleyici ilişkiler sizi besler ve en iyi halinizi ortaya koymanızı sağlar. Size mücadele şansı ve sorumluluk verir. Sizi devamlı hedefe odaklanmış olarak tutar.


Zehirli ilişkiler ise sizi yıpratır. Kimi insanlar olumsuzdur. Onlarla asla yanyana gelmemeye çalışmalısınız. Çünkü onlarla olumlu düşünmek çok zordur. Çünkü onlar negatiftir, her şeyi bildiklerini sanırlar, yeniliğe açık değillerdir. En önemlisi hep olumsuz düşünürler. Kötümserliği size ve çevresindekilere de geçirebilir.


Bildiğiniz gibi manavlardaki şeftali sandıklarındaki çürümeye başlamış şeftaliler eğer önlem alınmazsa diğer şeftalileri de çürütür. İşte ilişkiler de böyledir. Kötüsü çürük şeftali gibidir.


Bu tür insanlar sizin her türlü iyi niyetiniz ve sabrınıza ve yönlendirmenize rağmen değişmiyorlarsa, farklı dalga boyunda iseler, onlardan uzaklaşmalısınız.
İnsanlarla kuracağınız herhangibir ilişkide kendi kendinize şu soruyu sorun;
Bu ilişki bana ne katıyor?
Manevi açıdan olgun olmama etkisi var mı ? veya zihnen, veya finansal açıdan?
Yoksa entellektüel açıdan mı yarıyor bu ilişki?
Ufkumu mu açıyor yoksa vizyonumu mu daraltıyor?
İşte bu sorular kişisel gelişiminiz açısından çok önemli.

Eğer siz de kaybedenlerle birlikte olursanız, onları yanınıza alırsanız, siz de kaybedersiniz.Bilinçsiz bir şekilde onların huylarını, alışkanlıklarını kaparsınız.

Demek ki kendi davranışlarınıza dikkat etmelisiniz yaşamınız boyunca. Olumsuz insanların hayat tarzlarını yaşamamalısınız. O kişilerin vardığı sonuçlar size uymayabilir. Siz de onlar gibi devam ederseniz tüm olaylara ve hatta Dünya’ya onlar gibi bakmaya başlarsınız .


Peki ne yapacaksınız? Siz devamlı olumlu zihinsel tutuma sahip olan pozitif kişilerle birlikte olmalısınız. Sizi teşvik edecek, size güç katacak size bir şeyler öğretecek ve en önemlisi sizin gibi hayalleri olan insanlarla birlikte olmaya çalışmalısınız .


Hayatta her zaman daha olumlu olmaya çalışan insanlarla birlikte olmalısınız. Her zaman onlarla başarılı bir ortama gelme isteğiniz olmalı. Unutmayın olumsuzluklarla dolu yerler çok kalabalıktır.


Hepinizin bildiği gibi yukarıda sözünü ettiğim olumsuz havaların estiği yerlerde bulunmak için çok çalışmaya gerek yoktur, motivasyon fazla gerekmez. Orası çok rahattır.


Eğer siz de kendinizi bu şekilde görmeye başlıyor gibiyseniz, artık bir farkındalık yaratmanın zamanı gelmiştir. Öncelikle kendi içinizdeki değeri ortaya çıkartmanın yollarını aramaya başlamalısınız.


İlk aşamada uğraşmanız gereken en büyük engel yine kendinizsiniz. Kendi kendinizi tanımlamanız gerekmektedir.
- Şu andaki ben kimim? Ve kim olmalıyım?
- Hedeflerime göre bende hangi özelliklerimin olumlu olarak değişmesi gerekiyor?
- Geçmişte neleri iyi yaptım? Neleri daha iyi yapabilirdim?
- Farklı yapmak istediğim oluşumlar nedir? Tavrınızı ve düşünce tarzınızı değiştirmedikçe her zaman ürettiklerinizi aynı şekilde üretmeye devam edersiniz. Belki siz ve çevrenizdekiler de bu ürettiklerinizden memnun olmaya devam edeceklerdir. Ama hayatınızı değiştirmek için kontrolün herzaman kendinizin elinde olduğunu hiçbir zaman unutmayın.


Herzaman nereye gitmek istediğinize bakın. O anda elinizde olan şartları unutun. Bazı insanlar hayal kurarken yaşlarını bahane ederler. Hayallerine bile mani olur bu tavırları.
İş hayatımda hep yeni organizasyonlar kurdum. Yeni branşlar, yeni şirketler, yeni oluşumlar. Bütün bunlara kalkışırken de hiçbirzaman da yaşımı veya bulunduğum konumu bahane etmedim. Her yeni oluşum benim için yeni bir projeydi. Hep öyle baktım hayatıma. Hele Hacettepe Üniversitesi’nin kurucusu Rahmetli Prof.Dr Sayın İhsan Doğramacı’nın Bilkent Üniversitesi’ni 70 küsur yaşında kurduğunu öğrendikten sonra veya Yaşam Koçu arkadaşım Can Karaburçak’ın babasının 70 küsur yaşından sonra piyano çalmayı ders alarak ilerletip bir sene sonra yakınlarına hiç de azımsanmayacak güzellikte bir konser verdiğini duyup, videosunu izledikten sonra yaş faktörünün de ortada olmadığı iyice pekişti zihnimde.


Bunları öğrenmeden evvel de 50 yaşından sonra mesleğimin yanında bileğime başka bir altın bilezik takıp yeni ufuklara yelken açmaya karar vermiştim bile. Bundan sonra hayal ettiğiniz güzel bir dönemi, mesela 20 senelik bir yaşam dilimini kendi seçtiğiniz şekilde olmasını istiyorsanız “hayallerinize evet demekle işe başlamalısınız”. Olumsuz düşünmeye hayır demeyi becerip olumlu düşünceyi kucaklamalısınız.


Hayatınızdan “ Keşke “ kelimesini çıkartmalısınız. Tanıdığım bütün olumsuz düşünceye sahip insanlar “keşke “ ile başlayan cümleler kurar. Geçmişin olumsuzluklarını düşünerek kurduğunuz hayallere ulaşamazsınız. Geçmiş geçmişte kalmalı. Geçmişiniz sizi hiçbir zaman ele geçirmemeli. Geçmişini düşünüp gelecekte hiçbir oluşum yapamayan olumsuz insanlar başarısız olurlar. Geleceğin şu an için sınırsız! olduğunu unutmamalısınız. Satış eğitimlerinde ve iş hayatında herzaman bahsettiğim zaman zaman da arkadaşlarımın bana bu yüzden takıldıkları benim için kıymetli bir şahsiyet olan anneannem geçen sene vefat etti. Vefat ettiğinde 98 yaşındaydı. Çok uzun yaşadı. Uzun yaşama nedenini merak etmenize gerek yok. Vefat edene kadar hayatında hep kısa, orta ve uzun vadeli hedefleri, hayalleri vardı. Ve onlar kendisini bu kadar uzun süre yaşattı. Kendisini ziyaret etmemi bekler ziyaretin sonunda mutlaka bir daha ne zaman görüşeceğimizi sorardı. Yaz geldiğinde kışı hayal eder, kış başladığında baharda dikilecek çiçeklerin saksılarını temizlettirirdi. Hiçbir zaman artık yaşlandım demedi, hiç baston kullanmadı. Dimdik ileriye doğru yürüdü, geçmişiyle fazla ilgilenmedi ve hala hayalleri ve ileriye yönelik hedefleri varken göçtü bu dünyadan ardından birçok güzellik bırakarak.


Unutmayın kişisel tarihinizi değiştirecek güce her zaman sahipsiniz. Hayatınızın yönünü değiştirecek düşünce gücüne de sahipsiniz. İçinizdeki cevher ancak belirlediğiniz ve takvimlendirilmiş hedeflerle ortaya çıkacaktır. Siz hayatınızdaki olumsuz insanları ortadan kaldırdıkça ve risk almaya hazır hale geldikçe mutlaka hedeflerinize ulaşabileceksiniz ve mutlu olacaksınız...


UNUTMAYIN ! HAYAL KURMAK, OLUMLU BİR ZİHİNSEL TUTUMA SAHİP OLMAK VE BAŞARMAK İÇİN İHTİYACINIZ OLAN HER ŞEY GENLERİNİZDE SAKLI .
 
Ali Aktuğ  29.10.2013 , İstanbul 

 

Sizin için buradayız, bizimle iletişime geçin

Hizmetlerimiz ve fiyatlandırma hakkında daha fazla bilgi için lütfen Bize Danışmaktan çekinmeyin.

Sizi Arayalım