ENNEAGRAM TESTİ


Bu yazımda size kısaca kişilik envanterleri ile ilgili dikkat edilmesi gereken birkaç nokta ve özellikle işe eleman alınmadan evvel şirketler tarafından yapılması gereken bir envanter olan Enneagram'dan bahsetmek istiyorum.


Kişilik testlerinde dikkat edilmesi gereken noktaları aşağıda bulabilirsiniz;
Bu testler, belirli bir durumda kişinin nasıl davranacağını belirtmez. Yalnızca, kişinin belirli bir şekilde davranma eğilimi olabileceğini gösterir. Bu testleri cevapladığımız kimliğe (iş, eş, arkadaş) ve ruh haline göre farklı sonuçlar almanız mümkün olabilir.


Testler, kişiye dair genel bir çerçeve belirleyerek mülakat, koçluk süreci veya işe alımlarda vb. durumlar için ön bilgi oluşturabilirler. Ancak kişiyi envanter sonuçları ile yargılamamak ve sınırlandırmamak çok önemlidir. Envanter sonucundaki geri bildirimleri kişinin karakterine yönelik değil, davranışına yönelik vermek önemlidir. Bu testlerin sonuçlarını paylaşırken, öncelikle onlara göre sonuçların ne kadar uyumlu olduğunu, hangi bölümlere katılıp hangilerine katılmadıklarını sorarak başlamanızı öneriyorum.


Enneagram Testi:
Yunanca dokuz anlamına gelen ‘enne’ ve kişilik anlamına gelen ‘agram’ kelimelerinin bir araya gelmesi ile oluşturulan Enneagramda adı üstünde dokuz kişilik tipi mevcuttur.

Enneagram, içinde ego ve benlik gibi kavramları barındırıyor ve her insanın özü yani hayat amacının varlığına inanıyor. Bu anlamda koçlukla örtüşüyor. Enneagram’a göre her birey bir kişilik tipinde baskındır ama her şeyiyle söz konusu bu tipe ait değildir. Kendisinden bir önceki ve bir sonraki (kanatlar olarak adlandırılan) kişilik tiplerine ait özellikleri de barındırırlar.


Enneagram sisteminde fiziksel, duygusal ve zihinsel kapasite üzerinde durulur. Kendini tanımak adına hepinize testi yapmanızı tavsiye ederim. Orijinal olarak 155 soruluk bir test olan Enneagram’ı Türkçe olarak 27 soruda yapmak isterseniz bu siteyi kullanabilirsiniz: http://www.enneagramtesti.net/


Özellike İK yöneticilerinin, gerek çalışan kişilerin profillerini belirlemelerinde, gerekse de eleman adaylarına uyguladıklarında kişiliklerin belirlenmesinde işe yarayacağını düşünüyorum.

 

Sizin için buradayız, bizimle iletişime geçin

Hizmetlerimiz ve fiyatlandırma hakkında daha fazla bilgi için lütfen Bize Danışmaktan çekinmeyin.

Sizi Arayalım