Başarının Sırrı

Richard Branson herkesin tanıdığı ve örnek aldığı iş insanlarından biri. Şirketlerinin başarısı ve çalışanları ile girdiği diyaloglar herkes tarafından takdirle karşılanıyor. Bu hafta internette onunla ilgili makaleler önüme geldiğinde, güzel bir derleme yapıp, sizlerle paylaşmak istedim. Başlayalım o zaman;


Neredeyse tüm ölçülere göre, Richard Branson hayattaki başarılı insanlar listesinin üst sırasındadır. Multimilyoner Branson, ilk işini genç yaşlarda başlattı. 20'sine kadar bir posta siparişi işine başlamıştı. 22 yaşında artık bir rekor zinciri işletiyordu. O zamandan beri Virgin Records, Virgin Airlines, Virgin Express, Virgin Mobile, Virgil Hotels, Virgin Cruises ve Virgin Galactic dahil olmak üzere çok sayıda şirket kurdu.


Ancak, onu diğer girişimcilerden ayıran başarı yaratma yeteneği sadece bu değildir. Branson sürekli olarak “mutlu” moda ayarlanmış gibi görünüyor. O bazı zamanlarda spor yapıyor veya hobilerine zaman ayırıyordu. Ailesine tapıyor ve arkadaşlarıyla iyi vakit geçiriyordu.


Branson'a göre, böyle bir yaşam oluşturmak oldukça basittir: başkalarını sevin, sahip olduğunuz her şeye minnettar olun, kibar olun ve dikkatli olun. Başarılı olana kadar ve olduktan sonra da buna devam edin.
Öyleyse, başarı ve mutluluğun ustasından bazı ipuçları alalım. Bu sekiz anahtarı kullanın ve kendi şaşırtıcı yaşamınızı oluşturun.

1. Başarınızı, kazandığınız para ile ölçmeyin.
İnsanlar çok sık olarak başarılarını ne kadar para kazandıkları ile ölçerler. Ancak Branson bize eğlenirsek ve dünyayı daha iyi bir yer haline getirmeye odaklanırsak, paranın geleceğini garanti eder.


Linkedln sayfasında yayınlanan bir makalesinde Branson şöyle yazdı: “Paranın her girişimcinin başarı için ölçütü olduğu yaygın bir yanılgıdır. Öyle değil ve öyle de olmamalı. Hiç para kazanmak için bir işe girmedim.”


Hayatta ne başardıysanız, daima yapılacak daha çok şey olduğunu hissetmelisiniz. Başarı hareketli bir hedeftir - büyümeye devam etmek için çabalamakla kalmaz, aynı zamanda şu an sahip olduklarınızı da takdir edin.


2. Yüz yüze konuşmaya kulak verin ve odaklanın.
Çoğumuz gibi, Branson'da teknolojiyi sever, ancak sınırlarını belli eder. Hiçbir şey yüz yüze görüşmenin yerini tutamaz. Bunun için cihazlarınızı bir kenara koymak için istekli olmanız gerektiğini söylüyor.


Branson, dikkatini kiminle birlikte olduğuna odaklanmaya çalışıyor. Toplantılar sırasında aktif olarak dinliyor ve not alıyor, cep telefonunu bir kenara bırakıp akşam yemeğinde dikkatini aile merkezli tutuyor. Ayrıca, başkalarını sosyal ortamdayken teknolojilerini bırakmaya teşvik ediyor, en azından bir süre.


Hepimiz kendi yaşamlarımızda daha mutlu olabiliriz. Branson, “şu anda” olmanın mutluluğun ve başarının anahtarı olduğuna inanıyor. Telefonunuzla sürekli olarak ilgilenmenizin, ilişkileriniz üzerinde olumsuz bir etkisi olabileceğini düşünüyor.


3. Yaptığınız her şeyde eğlenin.
Eğer eğlenmiyorsan, yanlış yapıyorsun. Branson'a göre, yaptığınız her işte, hayatınızın tadını çıkarmanın ve takdir etmenin yollarını bulmalısınız. Başka bir deyişle, yaşamak için çalışmak yerine, çalışmak için yaşamalısınız. Çünkü iş eğlenceli ve zevklidir. Eğlence, başarılı bir girişimin en önemli ve en önemsiz unsurlarından biridir.


Branson, artık bir projeden hoşlanmadığı zaman, devam etmeme zamanının geldiğini söyler. “Eğer eğlenmiyorsanız, o zaman muhtemelen istifa etme ve başka bir şey denemenin zamanı gelmiştir” diyor. Öyleyse, nefret ettiğiniz veya korktuğunuz şeyleri yaparak zamanınızı boşa harcamayın, çünkü bu sadece hayatınızdaki neşeyi ve mutluluğu emer.


4. Sizi dışarı çıkaran bir hobi bulun.
Branson, mutluluğun önemli bir anahtarı, dışarıda daha fazla zaman geçirmenizi sağlayacak hobiler bulmak olduğunu söylüyor. Dışarıda olmak, stres ve endişe ile başa çıkmanıza yardımcı olabilir. Bu pillerinizi yeniden şarj etmenin farklı bir yöntemidir. “Bu, ruh halinizi artırmak ve daha fazla kontrol hissetmek için harika bir yoldur.”


Yürüyüş, bisiklete binme ve rüzgar sörfü, Branson'ın doğaya bağlanarak güçlenmesinin yollarından bazılarıdır. Ancak köpeğinizi yürüyüşe çıkarmak, hatta gece gökyüzüne bakarak zaman geçirmek kadar basit bir şey de yapabilirsiniz.


Branson'ın yakın zamanda Facebook sayfasında yazdığı gibi: “ Dışarı çık ve yukarı bak. Bundan sonra yıldızların neye ilham vereceğini asla bilemezsin. ”


5. Büyük düşünün.
Branson bir twitinde: “Büyük hayal et ve dünyaya inanılmaz bir maceraya öncülük etme fırsatı ver.” Branson'ın başarısı, liginden çıkan cesur bir rüya ile başladı. Virgin Records'u başlatıp müzik endüstrisine başladığın da 20'li yaşların başındaydı.


Herkes işe yaramayacağını söyledi, ama dinlemedi. Başarılı olacağının garantisi yoktu, ama rüyasına olan inancı devam etmek için motivasyonunu artırdı.


Rüyalarımız bizim kim olduğumuzdur. Onları görecek cesaretin yoksa, ne yapabileceğini asla bilemezsin.


6. Giderken öğrenin.
Hayat büyük bir öğrenme deneyimi olmalı. Her zaman aklımızı genişletmeye, bilgeliğimizi ve bilgimizi arttırmaya çalışmalıyız. Branson üniversiteye gitmedi. Aslında, liseden de erken ayrıldı. Ama öğrenmeyi asla bırakmadı. Hayata uzun bir üniversite kursu olarak bakıyor ve her gün en az bir yeni şey öğrenmeye çalışıyor.


Branson, genellikle aşina olduğu alanlarda, onlarca yıl boyunca çok çeşitli girişimler başlattı. Yeni bir alana daldığınızda hızlı bir şekilde öğrenmeniz gerekir, ancak bunu yapmak için motive olmanız gerektiğini söylüyor.


Branson'a göre, harika bir fırsat görüyorsanız, aşina olduğunuz veya uzmanlaştığınız bir alanda olmasa bile, bunun peşinden gidin. Giderken öğrenmeye odaklanın ve yeni bağlantılar kurma şansını benimseyin. Kendinizi sunarken fırsatlardan en iyi şekilde yararlanmak için kendinizi zorlayın.


“Bilmiyor olmanızın bir önemi olmadığını anlamak gerçekten önemlidir. Çünkü her zaman öğrenebilirsiniz. Branson, fırsatlardan yararlanın ve kendinizden şüphe etmeyin" diye belirtir.


7. Yeni şeyler denemekte korkusuz olun.
Branson hiçbir zaman yeni kavramlara, fikirlere ve arayışlara “evet” demekten korkmadı. Bu, Virgin Grubu'nun şu anda 200'ün üzerinde farklı şirketin imparatorluğu olmasının büyük bir nedenidir. Branson kendini bir alanla sınırlamadı. Dallandı ve yeni şeyler denemeye açık oldu.


Branson, herkesi kendilerinin rahatlık bölgelerinin dışına itmeye teşvik ediyor. Gerçekten ne kadar ileri gidebileceğini görmenin tek yolu bu.


“Dürüstçe söyleyebilirim ki, hayatımda iyi olan hiçbir şey konfor bölgemin güvenliğinden kaynaklanmadı. Tüm bunlara meydan okuduğunuz anlar, ‘ah saçmalık, belki de bu iyi bir fikir değildi’ diye düşündüğünüz anlardı. Sonra vazgeçmeyi düşünün, eğer bu şüphe aşamasından geçip diğer tarafa geçebilirseniz, sana söz veriyorum, burası iyi şeylerin gerçekleştiği yer,” diyor Branson.


8. Mutluluğu bir alışkanlık haline getirin.
Her gün, mümkünse her an, biraz mutluluk bulmak için zaman ayırın. Branson'a göre mutluluk başarının sonucu değil, içeriden gelen mutluluk sizin başarılı olmanıza destek olabilir.


“Olağanüstü bir hayat sürdüğüm için şanslı olduğumu ve çoğu insanın iş başarımı üstleneceğini ve bununla birlikte gelen servetin bana mutluluk getirdiğini biliyorum. Aslında, tam tersi. Başarılı ve zenginim, çünkü mutluyum.” 


Branson, uzak ve elde edilmesi zor bir hedef gibi mutluluğun peşinden koşmamızı teşvik ediyor. Mutluluk tam önünüzdedir; sadece onu tanımanız ve ele geçirmeniz gerekiyor.
“Dur ve nefes al. Sağlıklı ol. Arkadaşların ve ailenle birlikte ol. Birisi için orada bulun ve birisinin sizin için orada olmasına izin verin. Cesur ol.” İşte Branson'ın görüşleri ve yaşam biçimi aslında olması gereken şeylerin bir bütünü. Kimisi bunları yapıp başarılı oluyor, kimisi ise erteleme alışkanlığının kıskacına giriyor.
 

Sizin için buradayız, bizimle iletişime geçin

Hizmetlerimiz ve fiyatlandırma hakkında daha fazla bilgi için lütfen Bize Danışmaktan çekinmeyin.

Sizi Arayalım