ÇOCUKLARLA KALİTELİ ZAMAN GEÇİRMEK

Her Çocuğun 12 Yaşına Gelmeden Önce Yapması Gereken 50 Şey

Bazıları Türkiye şartlarına uymuyor ve ya da  sacma geliyor olabilir ama işin özünde çocuklarla kaliteli zaman gecirmek ve onlarla birlikte  doğada hayatın güzelliklerini yaşamak var ...

Çocuklarınız yakın zamanda çamurun içinde kaydı mı? İki salyangozun birbirleriyle yavaş yavaş yarışmalarını izlediler mi? Peki hiç ağaçtan yeni kopardıkları çıtır çıtır bir elmayı yediler mi?

İngiltere’deki tarihi binaların, bahçelerin ve ormanların bakımıyla ilgilenen bir yardım kuruluşu National Trust tarafından derlenmiş yeni bir “yapılacaklar listesine” göre çocuklarınızın 12 yaşına gelmeden yapması gereken 50 şeyden bazıları bunlar.

National Trust’ın sözcüsü Phil Harper, “Çocuklar doğasızlıktan ve açık havada vakit geçirememekten dolayı acı çekiyorlar” diyor. “Çocukları doğaya çıkarmak ve bundan gerçekten zevk almalarını sağlamak inanılmaz önemli.”

Listedeki önerilen aktivitelerin basit, ucuz ve hatta bedava olmaları, zorlu ekonomik şartlarda onları daha da çekici kılıyor. İngiltere’de yaşayan bir Kanadalı olan Chrissie Saunders popüler bir ebeveynlik blogu yazıyor.

Dört yaşındaki kızıyla National Trust’ın listesindeki birçok şeyi (salyangoz yarışı, kar topu savaşı gibi) şimdiden yapmış durumda. Saunders çocukların her zaman yapılandırılmış oyunlar oynamasına gerek olmadığını hatırlamak için listenin çok işe yaradığını söylüyor.

“Çıkmak istediğim kadar çok dışarıya çıkmıyoruz” diyor Saunders. Kendi çocukluğunuysa şöyle hatırlıyor: “Kapının önüne yollanmış olmak ve komşu çocuklarıyla oyunlar oynamak, bisiklete binmek, gizli buluşma yerleri yaratmak, kardan kocaman kaleler yapmak.”

Bu listenin, çocuklarına verdikleri özgürlükten çok daha fazlasına sahip olmuş olan çağımızın aşırı korumacı ebeveynlerini eski mutlu anılarına geri götürdüğü kesin.

Children’s Society tarafından 2007’de yapılan bir ankete göre, İngiltere’deki ebeveynlerin yüzde 43’ü, çocukların 14 yaşına kadar arkadaşlarıyla yalnız olarak dışarı çıkmaması gerektiğini söylüyor.

Bunun aksine, bu ebeveynlerin birçoğu 10 yaşındayken hatta daha küçükken, yanlarında bir yetişkin olmadan evlerinin bulunduğu mahallelerde dolaşıyorlardı.

“Evin dışındaki tehlikelere çok fazla odaklanılmış durumda,” diyor kuzey İngiltere’deki Cumbria Üniversitesinde uygulamalı psikoloji alanında öğretim görevlisi olan ve üç çocuk babası Mark Hoelterhoff. “Olmamız gerekenden biraz daha fazla paranoyağız.”

Oysa ebeveynler ‘kanepe patatesi’ tarzı yaşamın, çocuklarına nasıl zarar verdiği konusunda çok da endişeli görünmüyorlar. Dünya Sağlık Örgütü, çocuklardaki obezite oranının “alarm seviyesine” çıktığı konusunda uyarıyor.

Şubat ayında yayımlanan bir araştırma, Birleşik Devletler’deki okul öncesi çocukların yarısının, her gün dışarı açık havada oyun oynamaya çıkmadığını gösterdi.

Hoelterhoff araştırmanın, doğada geçirilen zamanın çocukların fit kalmasını sağlamakla birlikte, çocuğun odaklanma ve konsantrasyon yeteneğini ve öğrenme için gerekli anahtar becerileri geliştirdiğini ve depresyonu da azalttığını gösterdiğini belirtiyor.

“Çocukların açık havada daha iyi öğrendiklerini biliyoruz,” diyor. Hoelterhoff listenin ebeveynlere, bale ya da eskrim gibi aktiviteler yerine ‘yeşil oyuna’ öncelik vermelerini “nazikçe hatırlattığını” söylüyor.

Daha fazla doğa ihtiyacı bazı eğitimcilerin de dikkatini çekiyor. Oyun gruplarının ve anaokulu sınıflarının ormanlara açılması, İsveç, Almanya ve İsviçre gibi bazı Avrupa ülkelerinde popülerken, artık İngiltere ve Kanada’da da uygulanmaya başladığını görüyoruz.

Örneğin Ottawa’daki Carp Ridge Learning Centre isimli okul, okul öncesi için orman anaokulu, evde eğitim gören (okulsuz) daha büyük çocuklar için de bakir doğada programlar öneriyor. Carp Ridge’in direktörü Jay Young, bu tür gruplara duyulan ilginin çok arttığını söylüyor.

“Kırsal bölgelerdeki çocuklar bile ormanda gidip iyice eğlenip akşam yemeğine kadar eve dönmememek için çok fazla teşvik edilmiyor,” diyor Young. Her çocuğun gelişimi için çok önemli olduğunu düşündüğüm şeylerin bu tarafını kaçırıyoruz.

Ebeveynler elektronik aletlerini kapatıp, doğayı tekrar keşfederek çok önemli bir örnek oluşturabilirler. Young, “Çocuklar doğaya dönebilir; bizler bu konuda onlara yardım etmek zorundayız,” diyor. “Bence ebeveynler çocuklarıyla bu listedeki şeyleri yaparlarsa, onlar da çok zevk alacaklardır.”

Saunders ve ailesi, hafta sonu yapacakları kamp gezisi ile yeni bir doğa macerasının daha peşindeler: “Yavaşlayabileceğiz ve nihayet birlikte dolu dolu zaman geçireceğiz,” diyor. “Lunaparktaki hızlı trende olmak gibi olmayabilir ama sanırım ailece çok daha fazla eğleneceğiz.”

İşte liste:

Bir ağaca tırman
Yüksek bir tepeden yuvarlan
Bakir doğada kamp kur
Bir sığınak inşa et
Taş sektir
Yağmurun altında koştur
Uçurtma uçur
Ağ ile bir balık yakala
Ağaçtan bir elma ye
At kestaneleriyle maç yap
Kartopu at
Sahilde hazine avına çık
Çamurdan kaydırak yap
Bir dereye baraj kur
Karda kızakla kay
Birini kuma göm
Salyangoz yarışı düzenle
Devrilmiş bir ağacın üstünde dengede kal
Halattan salıncakta sallan
Çamurda kay
Yabani böğürtlen ye
Bir ağacın içine bak
Bir adayı ziyaret et
Rüzgarda uçuyormuş gibi hisset
Otlardan düdük yap
Fosil ve kemik avına çık
Güneşin doğuşunu izle
Büyük bir tepeye tırman
Bir şelalenin arkasına gir
Ellerinden bir kuş besle
Böcek avına çık
Kurbağa yumurtası bul
Ağ ile kelebek yakala
Vahşi hayvanların izini sür
Bir gölcüğün içindekileri keşfet
Bir baykuşa seslen
Taş havuzundaki çılgın yaratıklara bak
Bir kelebek besle
Bir yengeç yakala
Gece doğa yürüyüşüne çık
Ek, büyüt, ye
Bakir doğada yüz
Rafting yap
Kibritsiz ateş yak
Yolunu harita ve pusulayla bul
Kaya tırmanışını dene
Kamp ateşinde yemek yap
İple kaya inişini dene
Define oyunu Geocaching oyna
Nehir aşağı kanoya bin
 

Sizin için buradayız, bizimle iletişime geçin

Hizmetlerimiz ve fiyatlandırma hakkında daha fazla bilgi için lütfen Bize Danışmaktan çekinmeyin.

Sizi Arayalım