NEGATİF'DEN POZİTİF DÜŞÜNCEYE YOLCULUK

Negatif düşünceyi pozitife çevirmek için 10 ipucu!

Olumsuz düşünceyi kovmak gerekiyor.

Kara ve kötümser düşünce bir kere aklınıza düştü mü, gerisi çorap söküğü gibi gelir. Ve düşündükçe o fikri güçlendirirsiniz. Bu düşünce zincirini durdurmak, onları pozitife çevirmek sizin elinizde ve çok kolay...

Enerjiniz emiliyor, düşündükçe düşünüyorsunuz. O niye öyle oldu, bu niye böyle oldu... Bu düşünce sarmalından kurtulmak imkansız gibi geliyor, değil mi? Tam o anda sizi iyi hissettirecek bir şeyler düşünmeyi başaramazsanız günü ya da günleri kendinize zehir edersiniz.

Oysa küçük, tatlı düşünceler ya da etkinlikler negatif düşüncenizi bir anda pozitife çevirecek. Nasıl mı ?

1. Meditasyon veya yoga yapın.

Rahatlamak için yapabileceğiniz en iyi alternatiflerden biri meditasyon veya yoga yapmak. Özellikle olumsuz düşüncelerinizden kurtulacağınız bir yöntem olabilir.

2. Nedensizce gülücükler saçın.

Aynaya bakın ve kendinize gülümseyin! Neye güldüğünüzün önemi yok... Fiziksel olarak yapacağınız bu hareket göreceksiniz, modunuzu bir anda değiştirecek. Hiç içinizden gelmiyor belki ama hadi zorlayın biraz kendinizi!

3. Pozitif insanlarla vakit geçirin.

Size iyi gelen arkadaşlarınızla daha sık görüştüğünüzde bunun size ne kadar iyi geldiğini ilk beş dakikada anlayacaksınız. Sıkıldığınızda, bunaldığınızda, içinden çıkamadığınız bir anda görüşemeseniz de arayın arkadaşınızı ve bakın bir anda nasıl rahatlayacaksınız... 

4. Düşüncelerinizin yönünü değiştirin.

Diyelim aklınızdan şöyle bir cümle geçiyor: “Bu duruma alışmakta zorlanacağız.” Peki bu cümleyi şöyle düşünmeye ne dersiniz? “Bazı zorluklarla karşılaşacağız evet, ama bu durumun da üstesinden geleceğiz ve mutlu olacağız.” Gördüğünüz gibi içinde bulunduğunuz zorlu durumlara farklı bir açıdan bakarsanız, belki de sandığınız kadar zor olmaz hiçbir şey!

5. Yaşamınızı değiştirip, sorumluluk alın.

Hayatta en büyük kurtarıcınız kendinizsiniz! Bir kahramanın gelip hayatınızı değiştirmesini bekliyorsanız boşuna beklemeyin. Siz değiştirin, siz yenileyin! Yaşam sizin için çekilmez bir hal alsa bile, mutlaka bir çıkış yolu vardır. Şartlar gerektirirse her zaman bir seçim yapma seçeneğiniz var, unutmayın!

6. Tanımadığın birine yardım edin.

Kendinizden uzaklaşın ve hiç tanımadığınız biri ya da birileri için güzel bir şey yapın! Bu bir derneğe bağış olacağı gibi sokakta gördüğünüz birine yardım etmek de olabilir.Göreceksiniz dikkatinizi başka bir şeye yöneltmek ve her şeyden öte bir insana yardım etmek sizi kesinlikle iyi hissettirecek!

7. Kimse mükemmel değil, unutmayın.

Hatalarınızla yaşamak kolay. Peki o hatalarınızla yüzleşmeye ne dersiniz? Herkesin hataları var, kimse mükemmel değil, siz de değilsiniz! Ama hatalarınızı kabul edip onları düzeltmeye çabaladığınızda bir parça daha iyi olacağınız kesin!

8. Şarkılar söyleyin.

Müziğin iyi gelmediği bir bünye henüz tespit edilmedi! Sevdiğiniz bir şarkının sözlerini hatırlamasanız bile melodisini mırıldanmak ya da evde yalnızken bağıra çağıra şarkı söylemek stresinizi azaltır. 

9. Sizi mutlu eden 5 değeri listeleyip ve şükredin.

Sahip olmaktan mutluluk duyduğumuz şeyleri çoğu zaman gözardı ederiz. Minnettar olduğunuz şeyleri sıralayın ve onların değerini bilin. Örneğin; sağlığınız, aileniz, çocuklarınız, kedileriniz ve iyi dostlara sahip olduğunuz için şükredebilirsiniz.

10. Pozitif cümleler oku

İnternette veya bir kitapta gördüğünüz hoşunuza giden cümleleri bir yere not edin. Sonra onları post-it’lerle buzdolabınıza, bilgisayarınıza, gardırobunuza yapıştırın. Size iyi gelen cümlelere sık sık göz atmanızda fayda var!

“Mutlu bir yaşam için çok az şey gerekir. Hepsi de içinizde, düşünme şeklinizde gizlidir.”

 

 

 

Sizin için buradayız, bizimle iletişime geçin

Hizmetlerimiz ve fiyatlandırma hakkında daha fazla bilgi için lütfen Bize Danışmaktan çekinmeyin.

Sizi Arayalım